Šerm je boj

Bojují spolu vždy dva stejně vyzbrojení soupeři. V současném sportovním šermu se šermuje fleretem, kordem a šavlí na bojovém prostoru - planši - o rozměrech 1,5 - 2 m šířky a 14 m délky.

Šerm moderní bojový sport

Díky elektrické signalizaci zásahů nehrozí zranění. V předkolech se šermuje na 5 zásahů, šermíři jsou rozděleni do 6 - 7 členných skupin, kde šermuje každý s každým. Časový limit jsou 3 min. na jeden zápas. Od druhého kola až do finále se šermuje přímým vylučovacím způsobem na 15 zásahů s časovým limitem 9 min. rozdělených do 3 částí po 3 min. s přestávkami po 1 min.

Šerm rozvijí osobnost

Šerm rozvíjí bleskurychlou reakci a rychlost, bojovnost a soutěživost, sebeovládání a koordinaci. V České republice se soutěží v 5 věkových kategoriích: mladší žáci a mladší žačky do 13 let, žáci a žačky do 15 let, kadeti a kadetky do 17 let, junioři a juniorky do 20 let, senioři a seniorky bez omezení.

Šerm procvičuje celé tělo i ducha

Šerm procvičuje svalstvo celého těla a klade nároky na duševní činnost. Šermovat lze od dětského věku do stáří. Popularita šermu u nás není vysoká, ale samotným aktérům přináší šerm velké potěšení.

Šerm je tradiční olympijský sport

Šerm nechyběl na programu ani jedněch novodobých olympijských her. Je rozšířený ve 114 zemích všech kontinentů. Každoročně se koná Mistrovství ČR ve všech zbraních a věkových kategoriích. Na mezinárodní úrovni probíhají světové poháry, mistrovství Evropy a mistrovství světa.